Asansöre baktırmayan yöneticine hapis yolu gözüktü!

Bakımı yapılmayan asansörlerde meydana gelebilecek kazalarla ilgili bina yöneticilerine 6 aydan başlayan hapis cezası verileceği bildirildi.

Bursa’da hizmet veren Uçak Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Salih Uçak, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinin, asansörlere yönelik yıllık kontrollerin asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılmasını mecburi kıldığını söyledi. Asansörlerin mekanik ve hidrolik olmak üzere iki tip olduğunu ifade eden Uçak, Bursa merkezde belediyelerin bildirdiği ruhsatlı asansör sayısının bin 680 olduğunu bildirdi. Bursa’da kaçak ve güvenliği belirsiz çok sayıda asansör olduğunu dile getiren Uçak, can ve mal güvenliği açısından tehlikeli ve kullanılmaması gereken kırmızı etiketli asansörlerin oranının yüzde 80 olduğunun altını çizdi.

Can ve mal güvenliği için risk teşkil etmeyen sarı etiketli asansörlerin oranının azlığına dikkat çeken Uçak, tamamen uygun, hiçbir eksik ve hatası bulunmayan yeşil etiketli asansörlerin oranının da yüzde 3 olduğunu bildirdi. Uçak, “Asansörlerdeki bu vahim tablonun değiştirilmesi mümkündür. Bu konuda hem yöneticilere hem de asansör kullanıcılarına düşen görevler vardır. Binalarında ya da iş yerlerinde asansörlerinin yıllık kontrollerini yaptırmayan site-bina ya da iş yeri yöneticilerinin asansör yıllık kontrollerini mutlaka yaptırmaları lazım” dedi.

ASANSÖRLERİN SORUMLULUĞU YÖNETİCİLERDE
Asansörlerde meydana gelebilecek üzücü bir kaza sonucu doğacak her türlü tazminat ve riskten yöneticilerin sorumlu olduğunu ifade eden Uçak, “Bursa’da yaklaşık 10 bin asansör var. 2012 yılından itibaren her türlü sorumluluk, hukuki ve idari ceza uygulamasının muhatabının apartman ve site yöneticileridir. Kaza durumunda doğrudan site yöneticisi hem hukuki hem de idari sorumlu olacak. 2012’den itibaren site yöneticileri akredite olmuş A tipi kurumlara denetim yaptırmak zorundadır. Denetlenmeyen asansörlerde meydana gelecek kazalardan site yöneticisi yüzde 100 sorumlu tutuluyor. Eğer aylık bakım sözleşmesi varsa bakımı yapan firma ile ortaklaşa suçlu kabul ediliyor” şeklinde konuştu.

Uçak, “Gerekli ve geçerli belgeleri olmayan ehliyetsiz firma ve kişilere yaptırılan bakımlarda bütün sorumluluk yöneticilerde olmaktadır. Oluşabilecek bir kazada yöneticiler hakkında 6 aydan başlayan hapis ve para cezaları söz konusu olmakta. 20 Aralık 1995 tarih ve 22499 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan asansör yönetmeliği, her asansörün yetkili bir asansör firmasıyla yazılı anlaşmayla bakıma bağlanmasını mecburi kılmaktadır” dedi.

30 Ocak 2013 – Haberturk.com

keyboard_arrow_up