Asansör Kazalarının Oluşum Nedenleri ve Önlemler

Binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı her geçen gün artıyor. Asansörlerin montajı, bakımı, onarımı, denetimi ve kullanımı giderek daha kritik hale geliyor, çünkü asansör kullanımı yoğunlaşıyor.

Yeni asansörlerin standartlara uygun olarak kurulması ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesi sağlanırken, asansörlerin montajı, bakımı ve onarımını yapacak personellerin deneyimli ve MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) kapsamında eğitimli olması önemlidir. Asansörler ciddi bir iş olduğundan, montaj, bakım ve onarımlarında gerekli standartlara uyulması, iş güvenliği önlemlerinin alınması ve montaj/bakım personelinin eğitimli ve deneyimli olması yasal bir gerekliliktir. Aksi takdirde, kazalara davetiye çıkarabilir.

Ne yazık ki, 16 Ocak 2024 Salı günü Doğubayazıt ilçesinde bir asansör kazası yaşandı ve bir çocuk kuyu boşluğuna düştü. Yapılan araştırmaya göre, kaza olan asansörün mühürlü olmasına rağmen kullanıma açık olduğu belirlendi. Bu durum, kazanın mühürlü bir asansörün kullanıma açık olması nedeniyle gerçekleştiğini göstermektedir. Kazayı yaşayan 14 yaşındaki çocuğa acil şifalar diliyor, ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bu bağlamda, AND Uluslararası Denetim ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. olarak, güvensiz ve kusurlu bulunan asansörlerin eksiklerini tamamlayana kadar kullanılmamasını öneriyoruz. Ayrıca, bina sorumlusu veya asansör firması tarafından denetim yapılmayan ve tutanak tutulan asansörlerin muayenesini yaptırılmasını ve kullanılabilir etiket alana kadar kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Doğubayazıt bölgesinde yaşanan kaza incelendiğinde, olumsuzlukların bir araya gelerek kazaya davetiye çıkarıldığı anlaşılmaktadır. Bu tip kazaların sizin kullanmış olduğunuz asansörlerde meydana gelmemesi için asansörlerinizin yıllık fenni muayenelerini yaptırınız.

keyboard_arrow_up